20 lipca 2010

Klawiatura komputerowa jako sterownik MIDI

Klawiatura komputerowa nie jest w stanie zastąpić całkowicie prawdziwej klawiatury sterującej MIDI, ale do niektórych zastosowań może okazać się wystarczająca. Przykładowo doskonale spełni swoją rolę jako prosty pad perkusyjny. Aby móc wysyłać komunikaty MIDI za pomocą klawiatury, potrzebne są nam dwie rzeczy. Po pierwsze sterownik MIDI odpowiedzialny za stworzenie wirtualnych kanałów MIDI, którymi możemy dowolnie prowadzić komunikaty. Po drugie program zamieniający rozkazy wysyłane przez klawisze na komunikaty MIDI.




Co będzie nam potrzebne:

- MIDI Yoke – sterownik, który tworzy wirtualne kanały MIDI. (Jeżeli link nie działa, należy ze strony MIDI OX pobrać najnowszą wersję w dziale download).

- Bome's Mouse Keyboard – program zamieniający rozkazy z klawiatury komputerowej na komunikaty MIDI. Jeżeli link nie działa, należy ze strony Bome pobrać najnowszą wersję w dziale Mouse Keyboard > Download. Jest to jedna z wielu wirtualnych klawiatur. Wybrałem tą bo jest ładnie zrobiona, ale można korzystać z wielu różnych, wystarczy w wyszukiwarce wpisać software midi keyboard.
Po zainstalowaniu obydwu programów (MIDI Yoke wymaga restartowania komputera), klawiatura komputerowa może pracować jako sterownik MIDI.

Wyjście Bome’s Mouse Keyboard można ustawić na Microsoft GS Wavetable Synth:




I już możemy grać na dowolnym instrumencie z zestawu General MIDI. Wyboru barwy dokonujemy przez wybranie odpowiedniej pozycji:




Jeżeli chcemy używać klawiatury do sterowania dowolnym instrumentem, w ustawieniach klawiatury wybieramy OUT To MIDI Yoke: 1 w Midi Out.




Natomiast w programie którym chcemy sterować wybieramy jako wejście IN From MIDI Yoke: 1.





Jeżeli nic nie zmienialiśmy, to standardowo:
- klawisze od Z do / to dźwięki od C1 do E2




- klawisze od S do : (bez F oraz K) to czarne klawisze od Cis1 do Dis2




- klawisze od Q do ] to dźwięki od C2 do G3




- klawisze od 2 do + (oprócz 4, 8 oraz -) to czarne klawisze od Cis2 do Fis3




Bome’s Mouse Keyboard jest bardzo intuicyjnym programem. Nie będę opisywał jak przesunąć o półton lub oktawę w górę/ w dół i innych funkcji, bo jest to naprawdę bardzo proste i każdy sobie poradzi. Nie ma tych opcji aż tak dużo i opanowanie całego programu zajmuje dosłownie parę minut. Dla dociekliwych polecam plik pomocy: Help > Help Index.

Na koniec wspomnę tylko że aby wszystko działało musimy pamiętać żeby klawiatura była zawsze na wierzchu (aktywne okno), pomóc w tym może zaznaczenie Options > Stay on top.

Jeżeli chcielibyśmy zakupić (jednak dużo wygodniejszą) klawiaturę sterującą, zapraszam do zapoznania się z ofertą sklepu muzycznego http://skladmuzyczny.pl/category/studio-i-elektronika

____________________________________________________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone 
Copyright © Michał Pytko 2010 

19 komentarzy:

  1. czesc, czy ww. zastosowanie bedzie hulac na Reasonie 4 ? napisz jak mozesz na 6799690, Pozdrawiam JuBBy_Cracow

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta metoda działa ze wszystkimi programami obsługującymi wejścia/wyjścia MIDI. Reasona nie używam i nie mam jak sprawdzić, ale nie powinno być żadnych problemów

    OdpowiedzUsuń
  3. Takiego poradnika szukałem, Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cześć. Czy kontrolery MIDI w przeciwieństwie do zwykłej klawiatury eliminują na tyle opóźnienie (latencje), że można nagrywać profesjonalnie ścieżki ? Bo na zwykłej klawiaturze rozumiem nie da się profesjonalnie nagrać jakiegoś podkładu perkusyjnego ? Czy może są jakieś programy które to umożliwiają ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Przypuszczalnie problemem nie jest klawiatura komputerowa, ale karta dźwiękowa lub jej ustawienia. Zauważ, że klawiatura wprowadza tak małe opóźnienia, że nie powoduje problemu z latencją (np. pisanie na klawiaturze czy gry komputerowe - efekt naciśnięcia klawisza jest natychmiastowy).

    Żaden kontroler MIDI nie rozwiąże problemu, bo klawiatura komputerowa z użyciem powyższych programów jest niemal identycznym kontrolerem jak te typowe - klawiatury MIDI, pady czy inne sterowniki.

    Oczywiście są programy umożliwiające nagranie profesjonalnych podkładów perkusyjnych za pomocą klawiatury komputerowej czy nawet samej myszki. Można to zrobić za pomocą dowolnego programu DAW np. Cubase i dowolnej wtyczki odgrywającej odgłosy perkusji np. Halion ONE.

    Najlepsze efekty (jeżeli chodzi nam o naturalne brzmienie perkusji) osiągniemy jednak za pomocą samplerów bazujących na próbkach prawdziwych instrumentów zarejestrowanych za pomocą mikrofonu np. Native Instruments Battery czy Steven Slate Drums.

    Wracając do opóźnienia o których pisałeś, do gry na żywo należ maksymalnie zmniejszyć latencję. Więcej o latencji w poniższych wpisach:

    http://mpytko.blogspot.com/2010/10/ustaweiania-audio-w-cubase-vst-audio.html

    http://mpytko.blogspot.com/2010/07/latencja-i-sterowniki-asio.html

    Niestety, na zintegrowanej karcie dźwiękowej raczej nie da rady komfortowo grać na żywo. Ale zawsze można oczywiście stworzyć sobie podkłady np. w formie plików MIDI i je odgrywać według potrzeby.

    Poza tym umówmy się - klawiatury komputerowej raczej nie będziemy stosować do profesjonalnych zastosowań na żywo, jest to raczej sposób na robocze przygotowanie podkładu, który i tak będziemy dopracowywać bawiąc się myszką i opcjami kwantyzacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za odpowiedź. Ale w związku z tym mam jeszcze jedno pytanie. Mam TONE PORT LINE 6 UX 2. W zasadzie jest to jakby zewnętrzna karta dźwiękowa. Czy jest jakaś możliwość podłączenia do tego zwykłej klawiatury ? Jakaś przejściówka ? Czy jednak muszę zainwestować z 300 zł na jakiś konkretny kontroler midi ? Szczerze chodzi o to czy jest sens wydawać pieniądze jak prawdopodobnie gra na klawiaturze midi będzie w zasadzie tylko kwestią latencji, a pod względem trudności w opanowaniu niczym nie będzie odstawać od zwykłej klawiatury.

    OdpowiedzUsuń
  7. Napisz co dokładnie chcesz zrobić, będzie mi łatwiej coś podpowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Chcę mieć możliwość nagrywania podkładów perkusyjnych w szybki sposób, tzn. bez klikania myszką w edytorze midi bo to zabiera mnóstwo czasu i jest po prostu nie efektywne. W tej chwili robię to przy użyciu zwykłej klawiatury i zastanawiam się czy to jest kwestia nauczenia się uderzania w klawisze tak żeby wszystko było zagrane w rytmie czy przy użyciu klawiatury PC nie da się osiągnąć tego na co pozwala kontroler midi.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kontroler MIDI nie spowoduje że uderzenia będą zagrane idealnie równo. Powinieneś skorzystać z opcji kwantyzacji, która wyrówna w czasie wszystkie nuty.

    Nagrałem krótki filmik jak to zrobić w programie Reaper, z użyciem darmowego Kontakt Playera oraz banku brzmień perkusyjnych Steven Slate Drums EX. Dodatkowo zamiast opisanych w poście Bome's Mouse Keyboard i MIDI Yoke użyłem Virtual MIDI Keyboard oraz LoopBe1 (ta klawiatura nie ma irytującego czasu oczekiwania przed uruchomieniem, a MIDI Yoke nie działa na Windows 7):

    http://www.youtube.com/watch?v=0cws0LFBuig

    Dodatkowo można ściągnąć sobie gotowe pliki MIDI z rytmami perkusyjnymi np. z tej strony:
    http://www.groovemonkee.com/en/free-midi

    Importujemy wybrane pliki MIDI (podzielone są na kategorie min. rock, metal itd.) i gotowe.

    Jak coś jeszcze jest niejasne to pytaj śmiało.

    OdpowiedzUsuń
  10. Super. Dzięki za cenne dla mnie podpowiedzi. Pewnie to wiesz, że Reaper posiada też własną klawiaturę MIDI. View -> Virtual MIDI Keyboard. Pozdrawiam. Pobawię się tym i jak będę miał jakieś pytanie jeszcze to napisze. Na chwilę obecną jeszcze raz wielkie dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  11. Używam do grania klawiatury midi z REAPERA. Wszystko działa z tym że obsługuje ona zbyt małą ilość przycisków z klawiatury PC. Da się jakoś dodać więcej przycisków albo chociaż zmienić klawiszom przypisany dźwięk ? Tak żeby np. pod przyciskiem "z" był tom a nie stopka ?

    OdpowiedzUsuń
  12. Jednym ze sposobów jest mapowanie klawiszy za pomocą wtyczki KeyMap dostarczanej razem z Reaperem. Poniżej filmik jak to zrobić:

    http://www.youtube.com/watch?v=oSp3QOz3VHI

    OdpowiedzUsuń
  13. Ale jeśli chodzi o dodanie kolejnych przycisków z klawiatury to rozumiem, że nie da się tego zrobić ? Bo tutaj pokazałeś jak je podmienić. Natomiast nie wiem czy jest taka możliwość dodania np. klawiszy [,],\,;,',.,/ żeby pod tymi klawiszami grały np. tomy. Bo w tej chwili to mam tylko możliwość grania bez tomów bo już nie mieszczą się w tym zakresie od "z" do "0". Oczywiście da się zmienić oktawę naciskając prawym klawiszem myszki dowolny dźwięk na klawiaturze ale nie o to chodzi. Chciałbym za pomocą klawiatury mieć pełną kontrolę nad instrumentem perkusyjnym.

    OdpowiedzUsuń
  14. Cześć, świetny poradnik, tylko mam problem - klawiatura nie wydaje dźwięków - nie ma na liście outputów Microsoft GS Wavetable Synth... Możecie pomóc?

    OdpowiedzUsuń
  15. mam taki problem... na początku wszystko dobrze grało... ale po chwili wywaliło mi z programu mój sterownik Audio ... W sensie sygnał idzie, wszystko niby gra, ale nic nie słychać, nawet ścieżek audio (nie MIDI) ... nie wiem czemu pokazuje mi że mój sterownik audio OUT jest nieaktywny.... coś da się z tym zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  16. Mam pytanie.Czy można podłączyć dwie klawiatury i jedną przypisać jako midi a na drugiej używać klawiszy do obsługi programu tak by nie trzeba było przełączać ciągle między midi a zwykłą klawiaturą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz tak zrobić, ale musisz na stałe klawiatury ustawić we właściwy sposób, da się to zrobić na systemie i w programie z którego korzystasz

      Usuń