20 czerwca 2010

Schematy połączeń symetrycznych XLR i TRS (Jack)

Najczęściej spotykanym złączem do przesyłania sygnału symetrycznego (balanced) jest XLR (Cannon) oraz TRS (Jack). Schematy kabli XLR - XLR oraz TRS - TRS są bardzo proste. Podobnie połączenia XLR - TRS, najważniejsze żeby pamiętać gdzie lutuje się masę.

W XLR-ach zawsze dajemy masę na pin 1, natomiast na pinach 2 i 3 lutujemy żyły (sygnały) bez znaczenia którą na drugi, a którą na trzeci pin, z tym że po obydwu stronach kabla musimy się trzymać tego samego lutowania. Tzn np. jeżeli żyły mają izolację niebieską i czerwoną, to niebieską dajemy na pin 2 po obydwu stronach, a czerwoną na pin 3 po obydwu stronach.

Z TRSami jest podobnie. Ekran (masa) zawsze idzie na rękaw (Sleeve), a sygnały na czubek (Tip) i pierścień (Ring). Również tutaj musimy trzymać się jednakowego lutowania żył po obu stronach. Jeżeli z jednej strony zamienimy np. niebieską żyłę z czerwoną, to kabel taki w zastosowaniu jako kabel stereo będzie nam zamieniał kanał lewy z prawym (czasami pożądane zjawisko, ale tylko stosowane świadomie).

Schematy połączeń symetrycznych XLR - XLR, TRS - TRS i XLR - TRS

Poniżej umieściłem zdjęcia, na których zaznaczone są poszczególne elementy złączy XLR i TRS, aby nie było żadnych wątpliwości jak powinno się lutować kable.

Kolorem czarnym zaznaczyłem ekran.
Kolorem zielonym jedną z żył.
Kolorem czerwonym drugą żyłę.

Złącze XLR żeńskie wykorzystywane min. do podłączania mikrofonów:
Poniższe zdjęcie przedstawia lutowanie kabla 1-żyłowego do wtyku XLR. Generalnie należy stosować kabel 2-żyłowy, w przeciwnym razie uzyskamy połączenie niesymetryczne. Drugą żyłę lutujemy wtedy do pinu nr 3, który na zdjęciu jest niewykorzystany.
Złącze TRS (męskie - najczęściej takie spotykane) wykorzystywane np. do połączenia symetrycznego miksera z kartą dźwiękową:
Po rozkręceniu wtyczki widzimy coś takiego:
Jack stereo, a Jack symetryczny

W kablu o złączach TRS - TRS, może płynąć zarówno sygnał symetryczny, jak i sygnał stereofoniczny (2 x sygnał niesymetryczny). Jedyna różnica jest taka, że chcąc wykonać symetryczne połączenie można użyć kabla, w którym obydwie żyły są otoczone wspólnym ekranem, natomiast do połączeń stereo (a więc niesymetrycznych) zaleca się kable z dwoma osobnymi ekranami dla każdej z żył, aby uniknąć przesłuchów międzykanałowych.

Jack mono - TS

Uproszczoną wersją złącza TRS jest TS (tylko Tip i Sleeve) stosowany najczęściej w gitarach elektrycznych.

____________________________________________________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone 
Copyright © Michał Pytko 2010 

12 komentarzy:

 1. Nie wiem czy dobrze rozumiem: kabel stereofoniczny nie może być symetryczny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kabel symetryczny może być mono jak i stereo. Natomiast kabel nie symetryczny nie może być stereo.

   Usuń
 2. Witam
  Mam problem z szumem. Mikrofon pojemnościowy Behringer C-1 zasilanym Phantom Behringer PS400 podłączyłem do rejestratora cyfrowego Zoom MRS-4 ma on dwa niezależne wejścia mono które mogą też służyć jako jedno stereo.
  Szumy są zbyt duże może problem jest w kablu bo od zasilacza do rejestratora idzie kabel XLR/Jack mono.
  Słyszałem ze kable winny być symetryczne gdzie jeden sygnał jest odwrócony w fazie, czy jak podłącze kabel symetryczny
  to problem z szumami zniknie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę Zoom MRS-4 nie ma wejścia mikrofonowego, a tylko wejścia:
   2 x Line
   2 x Aux
   które nie są przystosowane do sygnału z mikrofonu. Nie obejdzie się bez przedwzmacniacza mikrofonowego (jako oddzielne urządzenie lub w dowolnym mikserze posiadającym wejścia MIC) aby przystosować sygnał na akceptowany przez wejścia liniowe.

   Usuń
  2. Dziękuje za odpowiedź.
   wejścia 2x Line w moim rejestratorze służą do nagrywania liniowego jak i mikrofonowego, czułość dla mikrofonów zaczyna się
   od połowy pokrętła do max. poza tym Posiada funkcję do nagrywania
   przez mikrofon wokalu lub gitary akustycznej.

   Usuń
 3. Super sprawa nigdzie nie znalazłem w sposób bardziej przejrzysty przedstawionego schematu i opisu wykonania takiego połączenia. A czy mógłbyś jeszcze przedstawić wtyk speakon? Muszę wykonać kabel z jednej strony z żeńskim XLR z drugiej ze speakon'em. I jeszcze jedno pytanie skoro wyjście ze wzmacniacza HB atx 800 muszę zrobić na żeńskich xlr a np kolumny miały by tylko standardowe dwa zaciski + i - to wtedy? Jaki kabel zastosować i jak rozwiązać takie połączenie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Super opis!
  Artykuł w stylu "i wszystko na ten temat" :)
  Wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny opis! Nurtuje mnie taki problem, czy do połączenia dwóch wtykow XLR można wykorzystać kabel trzyzylowy z ekranem ale łączyć piny trzema zylami, nie wykorzystując ekranu kabla?Potrzebuje zmontowac taki kabel do sprzętu audio.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za profesjonalna i prosta instrukcję.

  OdpowiedzUsuń