15 sierpnia 2010

Książki o realizacji nagrań

Przyjrzyjmy się książkom o realizacji dźwięku, nagrań, cyfrowym przetwarzaniu dźwięku i obsłudze programów do edycji nagrań. Jest tego trochę, ale nie wszystko warto kupować. Na co na pewno nie chcemy wydawać pieniędzy, a co musimy za wszelką cenę zdobyć? Co znowu możemy kupić gdy będziemy mieli trochę zbędnej gotówki? Odpowiedź na te pytania znajdują się w poniższym przeglądzie.

1. Książki o realizacji nagrań

Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań




Krzysztof Sztekmiler

Dostępność i cena:
Księgarnie, Strona Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, serwisy aukcyjne, 54zł

Wspaniałe kompendium wiedzy realizatora dźwięku. Nie będę się rozpisywał, maksymalna dawka wiedzy w mega przystępnej formie. Absolutny must have. Nie opisuje zagadnień związanych z komputerem jako narzędziem pracy.

2. Komputer w studiu muzycznym

Real Word Digital Audio. Edycja polska



Peter Kirn

Dostępność i cena:
Serwisy aukcyjne, rzadko, 99zł (cena okładkowa 87zł)

Rewelacyjna książka, której nakład został wyprzedany w pierwszym roku od wydania i nie wiedzieć czemu nie został do tej pory wznowiony. Obszerny podręcznik obejmujący praktycznie wszystko co potrzebne jest współczesnemu twórcy muzyki. Książka jest rewelacyjnie napisana, zawiera naprawdę potężną dawkę informacji. Jest to najlepsza książka jaką czytałem, poświęcona tematyce cyfrowego dźwięku wydana w Polsce. Napisana jest w przejrzysty sposób, ponadto do wielu tematów podane są odnośniki bądź do literatury, bądź do serwisów internetowych (dla tych którzy pragną zgłębić szczególnie dokładnie jakieś zagadnienia). Solidna twarda oprawa to kolejny plus. Podsumowując, można śmiało powiedzieć że to książka rewolucyjna na polskim rynku wydawniczym dot. tematyki cyfrowego dźwięku, produkcji muzycznej, realizacji dźwięku i nagrań. Zdecydowanie polecam, książka warta swojej ceny.


Komputerowe studio muzyczne w domu



Michał Ołownia

Dostępność i cena:
Serwisy aukcyjne, rzadko, 10 - 25zł

Poradnik jak to poradnik. W skrócie przeprowadzi nas przez podstawowe zagadnienia, ale zrobi to bardzo dobrze. Czuć że autor studiował w USA, bo język jakim pisana jest książka jest podobny do amerykańskich publikacji – każdy zrozumie to co czyta. Jest to największy plus tej publikacji, wszystko wyjaśnione jest bardzo prostym językiem i może nie dogłębnie ale jako poradnik bardzo dobrze wprowadza w zagadnienia przetwarzania dźwięku. Książka bardzo przyjazna czytelnikowi, tabele i rysunki są bardzo czytelne, a układ jest przemyślany. Są porady praktyczne, przydatne informacje dodatkowe i odnośniki do materiałów uzupełniających. Cena książki też nie jest przerażająca. Dla początkujących zdecydowanie polecam.


Komputerowe studio muzyczne i nie tylko



Piotr Kołodziej

Dostępność i cena:
Nie warto za żadną cenę (cena okładkowa 49zł)

Szkoda pieniędzy. Naprawdę. Książka zawierająca w tytule studio muzyczne i równocześnie podająca jako jedyne  przykłady kart dźwiękowych Creative Sound Blaster, Audigy czy nawet X-Fi to nie jest książka której możemy zaufać. Momentami naprawdę czyta się ją jakby była sponsorowana przez Creative / E-MU. Jest o wszystkim i o niczym (np. rozdział o posługiwaniu się programami typu Nero Express, czy Windows Media Player wydaje mi się całkowicie zbędny). Chociaż jest ponad 2 razy grubsza (i 2 razy droższa) od wyżej opisanej pozycji, to mam wrażenie że niesie w sobie mniej niż połowę wartościowych informacji w porównaniu z książką Ołowni. Nie polecam.


3. Cubase


Cubase SX. Szybki start



Thad Brown

Dostępność i cena:
Serwisy aukcyjne, 45zł (cena okładkowa 49zł)

Nie taki szybki, bo aż 400-stronnicowy, co czyni go drugą co do grubości książką dotyczącą Cubase’a po polsku. Dobry przekład dobrej książki. Bardzo przejrzysty układ, sporo informacji nie tylko stricte dotyczących Cubase’a. Sporo zdjęć, ale nie na tyle żeby przerastać treść. Książka przydatna również do opanowania nowszych wersji programu – do wersji SX2 i SX3 ale również Cubase 4 i 5, które niewiele różnią się jeżeli chodzi o podstawowe funkcje.


Cubase SX 3 dla zapaleńców.



Eric D Grebler, Chris Hawkins

Dostępność i cena:
Księgarnie, strona wydawnictwa Helion, serwisy aukcyjne, 34zł (cena okładkowa 39zł)

Bardzo prosta i ogólnikowa. Dużo zdjęć, mało tekstu w sam raz żeby liznąć temat. Wygląda trochę jak scenariusz do video tutoriala, ale niestety nim nie jest. Dobra dla osób które nie chcą zagłębiać się w temat, a tylko poznać podstawy. Wg mnie trochę za droga w przełożeniu na ilość informacji.


Cubase SX/SL 3. Wyzwól potęgę



Robert Guerin

Dostępność i cena:
Księgarnie, strona wydawnictwa Helion, serwisy aukcyjne, 60zł (cena okładkowa 67zł)

Kawał solidnej lektury. Najobszerniejsza pozycja o programie Cubase na polskim rynku. Kojarzy mi się nieco z dokumentacją dostępną w programie, ale nie znaczy to że dostajemy po głowie samą teorią. Dużo praktycznych porad wzbogaconych zdjęciami i obszerny skorowidz to dodatkowe atuty książki. Pozwala dość dokładnie poznać możliwości Cubase’a, ale też sporo kosztuje.


Cubase XS. Ćwiczenia



Piotr Chlipalski, Marcin Dzwonowski

Dostępność i cena:
Serwisy aukcyjne, rzadko, 10zł (cena okładkowa 19zł)

Króciutki zbiór praktycznych porad wzbogacony ilustracjami. Niecałe 90 stron to naprawdę za mało żeby opisać olbrzyma jakim jest Cubase, ale pewnie nie to było celem autorów. To co jest opisane, jest wyjaśnione po ludzku, poradnik da się szybko i przyjemnie przerobić, bez zbędnego tłumaczenia dlaczego tak a nie inaczej. Jeżeli trafi się okazja do zakupu za kilka złotych, można kupić.



4. Teoria akustyki


Podręcznik akustyki



F. Alton Everest

Dostępność i cena:
Księgarnie, serwisy aukcyjne, 100zł


Pozycja dla osób chcących na serio zająć się realizacją nagrań. Solidne teoretyczne podstawy wyłożone w amerykańskim stylu, czyli to co lubię najbardziej. Nawet najtrudniejsze zagadnienia opisane w zrozumiały sposób (w przeciwieństwie do niektórych polskich podręczników). W tej książce jest wszystko co związane jest z akustyką:
- podstawowe informacje o falach dźwiękowych, decybelach
- budowa i działanie ucha, przetwarzanie sygnału analogowego i cyfrowego
- pogłos, zakłócenia, pochłanianie dźwięku
- odbicia dźwięku, dyfrakcja, refrakcja fal dźwiękowych
- rozpraszanie dźwięku, rezonans, filtr grzebieniowy
- tło akustyczne w studiu, akustyka pomieszczenia odsłuchowego, studia nagrań, reżyserki
- optymalizacja pomieszczenia,
Naprawdę polecam tym którzy chcą zrozumieć od podstaw jak to jest z tym dźwiękiem. Jedno ale to brak przełożenia na system metryczny, a więc musimy przygotować się na spotkanie np. ze stopami zamiast metrami. Na szczęście częściej używamy decybeli, sekund, czy herców które nie są związane z żadnym z systemów miar. Jeżeli chodzi o fizykę dźwięku, to w tej książce jest wszystko co potrzebujemy wiedzieć.

2 komentarze:

  1. Macworld Music & Sound Bible ? Po angielsku, no ale..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powyższe zestawienie dotyczy tylko i wyłącznie publikacji polskojęzycznych. Książek anglojęzycznych jest bardzo dużo i wiele z nich to bardzo dobre i godne uwagi pozycje np. Handbook for Sound Engineers (Glen Ballou), Mastering Audio (Bob Katz), Audio Mastering Handbook (Bobby Owsinski), Mixing Engineer's Handbook (Bobby Owsinski) i wiele wiele innych.

      Tworząc listę skoncentrowałem się jednak tylko na książkach które może przeczytać każdy, nawet bez znajomości języka angielskiego.

      Usuń