30 września 2010

Ustaweiania audio w Cubase (VST Audio System)

Na początku pracy z programem podobnie jak w przypadku MIDI, dobrze jest skonfigurować ustawienia urządzenia audio.

Najważniejszą kwestią jest wybranie odpowiedniego sterownika karty dźwiękowej. Jeżeli tylko posiadana przez nas karta obsługuje sterowniki ASIO, wybieramy właśnie je. Aby tego dokonać przechodzimy do odpowiedniej zakładki, klikając kolejno Devices > Device Setup > VST Audio System.





Na rozwijanej liście znajdują się wszystkie dostępne (zainstalowane) sterowniki.


Jak wspomniałem należy, jeżeli to tylko możliwe korzystać ze sterowników ASIO. Zapewniają one najlepsze parametry pracy naszej karty dźwiękowej, ponieważ  są zoptymalizowane do profesjonalnej pracy z dźwiękiem zapewniając najniższą latencję. Jeżeli nasze urządzenie nie współpracuje z sterownikami ASIO, kolejnym najlepszym wyborem będzie sterownik DirectX.

Jeżeli będziemy pracować z kilkoma programami związanymi z dźwiękiem równocześnie, możemy zaznaczyć opcję Release Driver when Application is In Background. Spowoduje to zwolnienie sterownika gdy okno Cubase nie jest aktywne. Należy odnaleźć podobną opcję w pozostałych programach, z którymi będziemy pracować, aby sterownik ASIO nie został zablokowany na stałe dla innej aplikacji.

UWAGA! Ta opcja może powodować problemy. Przykładowo włączenie jej w przypadku widocznej na liście karty ESI Juli@ często powoduje wystąpienie Blue Screena. Nie polecam stosowania tej funkcji w przypadku wspomnianej karty. Zasadniczo lepiej jest pozostawić tą opcję odznaczoną, chyba że absolutnie konieczne jest jej użycie.

Nieco niżej znajdują się informacje dotyczące latencji i częstotliwości próbkowania z jaką pracuje aktualnie karta dźwiękowa. Zmiany częstotliwości próbkowania możemy dokonać w ustawieniach projektu, o czym powiemy później.


 
Latencja związana jest z czasem jaki komputer potrzebuje na przetworzenie sygnału dźwiękowego. To ile czasu potrzeba na przetworzenie strumienia audio, zależy od poziomu skomplikowania oraz ilości operacji, wśród których wyróżnić można konwertowanie analogowo-cyfrowe, buforowanie, obróbkę sygnału cyfrowego oraz konwersję cyfrowo-analogową. Należy tak dobrać latencję, aby komputer nadążał z przetworzeniem danych, a dźwięk w głośnikach odtwarzany był płynnie. Rozsądną wartością, od której można rozpocząć eksperymentowanie jest 512 próbek dla częstotliwości próbkowania 44,1 kHz. W komputerach z systemem Windows, osiągnięcie tak niskiej latencji jest możliwe z wykorzystaniem sterowników ASIO. Raczej nie uda nam się osiągnąć zadowalających rezultatów korzystając z sterowników WDM.

W dalszej części znajdują się ustawienia zaawansowane (Advanced Options)


 

Audio Priority pozwala na wybranie trybu pracy Normal lub Boost. Zaleca się wykorzystanie trybu Boost w przypadku gdy występują problemy z płynnym odtwarzaniem materiału dźwiękowego, zwłaszcza gdy projekt jest bogaty w elementy MIDI.

Multi Processing pozwala na wykorzystanie procesorów wielordzeniowych. Opcja powinna być zaznaczona (nie dotyczy pracy na komputerze z procesorem 1-rdzeniowym).

Disk Preload tutaj ustawiamy ilość materiału dźwiękowego przesłanego do pamięci RAM przed rozpoczęciem odtwarzania. Opcja ta pozwala na płynne odtwarzanie dźwięku (ustawienie wartości 2 sekundy, nie oznacza, że będziemy musieli czekać tyle czasu na rozpoczęcie odtwarzania. Chodzi o przesłanie danych zawierających strumień audio, co następuje błyskawicznie).

Adjust for Record Latency w tym miejscu możemy wyłączyć  kompensację latencji (niezalecane).

Record Shift pozwala na ręczne ustawienie przesunięcia nagrywanej ścieżki. Maksymalne przesunięcie jakie można ustawić to 100000 próbek. Nie powinniśmy zmieniać tej opcji, chyba że jesteśmy pewni że chcemy ją zmodyfikować i jesteśmy świadomi konsekwencji.

Zawsze można powrócić do ustawień domyślnych, klikając Set to Defaults.

Dalsze ustawienia dotyczące karty dźwiękowej dostępne są pod nazwą sterownika, który wybraliśmy. W moim przypadku ASIO 2.0 – ESI Juli@.


Podobnie jak w przypadku ustawień MIDI, również tutaj możemy wyłączyć nieużywane porty, aby niepotrzebnie nie zajmowały nam miejsca na liście dostępnych w projekcie. Możemy również zmienić nazwy klikając w poszczególne pozycje kolumny Show As. W zależności od interfejsu audio jaki posiadamy oraz sterownika jaki wybraliśmy, to co zobaczymy po kliknięciu Control Panel będzie różnie wyglądało. W moim przypadku nic się nie pojawia, natomiast w większości przypadków powinien wyświetlić się panel kontrolny naszego urządzenia.

Clock Source pozwala na wybranie, które urządzenie wysyła komunikaty synchronizacji w przypadku podłączenia kilku, za pomocą złączy cyfrowych. Podobnie jak w przypadku Control Panel lista może wyglądać różnie zależnie od interfejsu audio. Na przykład może być pusta, lub na stałe może być ustawione Internal. W takich przypadkach, wszelkich zmian w tym zakresie powinniśmy dokonać w ustawieniach karty dźwiękowej.

Direct Monitoring pozwala na bezpośrednie monitorowanie sygnału audio. Dźwięk dochodzący do interfejsu audio, jest wysyłane natychmiast na wyjście. Do obsługi tej funkcji wymagane są sterowniki ASIO 2.0. Powinniśmy zaznaczyć tą opcję w przypadku wysokich wartości latencji (kiedy zaczyna nam ona przeszkadzać, zwłaszcza przy pracy na żywo).


____________________________________________________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone 
Copyright © Michał Pytko 2010

11 komentarzy:

  1. Witam !

    Mam problem pod windows 7 64 bit, udało mi sie juz zainstalowac EMU 1616M wraz z Kawiaturą poprzez MIDI CME UF6 - czyli tą samą którą posiadasz w swoich opisach. Wszystko przebiegło pomyslnie rowniez latencje ustawilem na poziomie ktory Ty podajesz.

    Natomiast problem moj polega na gigantycznym - 3sekundowym opznieniu ... i obojetne czy gram instrumentem VST .. np Helion czy tez włączam normalny Midi track i lece z Microsofta...

    Oczywiscie mam zainstalowane EMU ASIO .. jak i ich panel kontrolny ... probowalem z rozną latencją .. nonstop jest to samo opoznienie...

    Mialem ten zestaw pod XP .. ale nieuzywalem tych gadgetow bardzo długo .. wlasciwie zapomnialem co i jak. a teraz wracam do gry... i taki zonk.

    Prosze o pomoc jak sie pozbyc tak duzego opoznienia lub co robie zle?!

    Pozdrawiam !

    DXN

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w ustawieniach hosta (Reaper, Cubase czy inny którego używasz) na pewno wybrałeś w ustawieniach audio sterownik ASIO?

      Usuń
  2. Hej !
    Uzywam Cubase ... prosil bym Cie bys napisal w tym momencie krok po kroku ... chodz w Device Ustawilem Asio to w tym momencie - nie wiem o co dokladnie chodzi - co masz na mysli.

    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisz jakie masz pozycje na liście sterowników (VST Audio System > ASIO Driver) i jaki wybrałeś.

      Ustawienia audio w Cubase opisałem w poście Ustaweiania audio w Cubase (VST Audio System).
      http://mpytko.blogspot.com/2010/10/ustaweiania-audio-w-cubase-vst-audio.html

      Usuń
  3. hej mam taki problem, mam alesis multimix 8, ale cubase 5 Le który był w zestawie nie widzi wogóle sterowników usb asio?? o co chodzi? mam do wyboru tylko jeden driver Asio directx Fullduplex ...., mikser jest widoczny w systemie, bo WMplayer odtwarza przez mikser dzwięk, ale nie widzi go cubase? spotkałeś się z czymś takim??? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że producent nie przygotował sterownika ASIO do tego interfejsu. Zostaje ASIO4ALL, albo directX. Pytanie jaką latencję jesteś w stanie ustawić, aby komfortowo pracować.

      Pozdrawiam

      Usuń
  4. Hej, mam problem, duzo googlowalem ale nie znalazlem rozwiazania. Uzywam sterownika ASIO4 ALL v2 lecz nie moge nic odtworzyc z programu. Klawisz jest podlaczony, sygnal jest wysylany, ale nie ma dzwiku kiedy gram. Czym to moze byc spowodowane? Wczesniej uzywalem ASIO DirectX full duplex driver ale opznienie bylo tak duze nie nie dalo sie grac. Gdy poszedlem za rada by zmniejszyc opoznienie zmienilem sterownik na w. wymieniony, lecz nie mam dzwieku. Prosze o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam ten sam problem, nie słychać dźwięku. Proszę o pomoc

      Usuń
  5. Hej, pomocny artykuł, ustawiłam wszystko jak pokazałeś, ale mam nadal mały problem.
    Otóż strasznie cicho słyszę w słuchawkach odtwarzane dźwieki z cubase. Kiedyś mi działało normalnie (tzn jakiś 1 mc temu, przez przeprowadzkę nie miałam zbytnio czasu się tym bawić aż do teraz), a teraz- kiedy mówię do mikrofonu, to w słuchawkach słyszę normalnie - ale kiedy już odtwarzam to co nagrałam to jest bardzo ciche. Bardzo ciche są też projekty które nagrałam kiedyś kiedy wszystko mi działało (podkład+wokal). Nie wiem już, gdzie może być błąd- czy w moim systemie czy w cubase. Mam cubase 5, interfejs m-audio m-track, system windows 7. Z góry dziękuję za szybką pomoc. Milena

    OdpowiedzUsuń
  6. hej kupilem cubase 8 i przy instalacji wcisnalem ze chce zainstalowac 32 bity a cubase wykryl ze moj komputer pracuje na 64 bitach. dobrze zrobilem????

    OdpowiedzUsuń
  7. hej kupilem cubase 8 i przy instalacji wcisnalem ze chce zainstalowac 32 bity a cubase wykryl ze moj komputer pracuje na 64 bitach. dobrze zrobilem????

    OdpowiedzUsuń