23 maja 2011

Reaper ABC. Instalowanie skórek

Spójrzmy prawdzie w oczy: co by nie mówić dobrego o programie firmy Cockos, Reaper nie jest zbyt piękny (nawet w najnowszej wersji 3) i niestety co ważniejsze nie jest też do końca czytelny. Być może jest to kwestia gustu i niektórzy pewnie się ze mną nie zgodzą (jeśli jesteś jedną z takich osób, nie czytaj tego posta, szkoda czasu), ale uważam że oryginalna skórka (default theme) Reapera 3 nie jest idealna. Na szczęście jest na to prosty sposób. W kilka minut możemy sprawić, by nasz poczciwy żniwiarz wyglądał na przykład tak:
Rys. 1 Cockos Reaper 3 z ustawioną skórką Limeflavour Khaki. Opracowanie własne


Dla porównania to samo okno z wybraną skórką domyślną wygląda następująco:
Rys. 2. Cockos Reaper 3 z ustawioną skórką domyślną. Opracowanie własne

Przykłady elementów, które nie są zbyt czytelne w domyślnej skórce:
  • przycisk uzbrojenia ścieżki ar nie jest zbyt intuicyjny, zwykłe R jest dużo lepsze. Pozostałe przyciski: mute, solo również są dużo bardzie czytelne w skórce Limeflavour
    Rys. 3. Przyciski uzbrojenia (ar), wyciszenia (m) oraz solo (s) z ustawioną skórką domyślną. Opracowanie własne
 Rys. 4. Te same przyciski w przypadku skórki Limeflavour Khaki. Opracowanie własne

  • Przycisk io informuje nas tylko o tym czy korzystamy z jakichś wysyłek lub powrotów, natomiast w skórce Limeflavour Khaki podświetlone są strzałki dzięki którym od razu widzimy czy dana ścieżka ma przypisane powroty (żółta strzałka skierowana w stronę szarego prostokąta) lub wysyłki (strzałka skierowana w przeciwną stronę). Jest to dość pomocne.
    Przycisk fx służący do zarządzania wtyczkami zapiętymi na ścieżkę jest znacznie czytelniejszy w przypadku skórki Limeflavour Khaki, szczególnie w przypadku zapiętych i uruchomionych wtyczek (kolor zielony nie jest tak dobrze widoczny, szczególnie w mikserze przy dużej ilości ścieżek – patrz rys. 1 i rys. 2).
     Rys. 5. Przyciski wysyłek/powrotów, automatyki, efektów oraz odwrócenia fazy z ustawioną domyślną skórką. Opracowanie własne.
Rys. 6. Przyciski wysyłek/powrotów, automatyki, efektów oraz odwrócenia fazy z ustawioną skórką Limeflavour Khaki. Opracowanie własne.

Przykładów jest więcej, ale nie będę ich opisywał ponieważ chcę tylko nakreślić problem. Dobór skórki w dużym stopniu zależy od indywidualnych upodobań i nie wszystkim będzie podobało się to samo, dlatego najlepiej jest wypróbować kilka skórek i wybrać tą która nam najbardziej odpowiada.

Przejdźmy więc do konkretów: jak zainstalować skórkę w programie Reaper?

1. Pobieramy skórkę.

Dobrym miejscem na znalezienie ciekawej skórki jest strona stash.reaper.fm. Kiedy znajdziemy interesującą nas skórkę, ściągamy plik .zip. Wykorzystana w poście skórka znajduje się pod tym adresem.

2. Lokalizujemy folder ze skórkami.

C:\Users\Nazwa użytkownika\AppData\Roaming\REAPER\ColorThemes
lub
C:\Użytkownicy\Nazwa użytkownika\AppData\Roaming\REAPER\ColorThemes

Folder AppData może być ukryty, dlatego w opcjach folderów należy zaznaczyć opcję pokazuj ukryte pliki i foldery.

Rys. 7. Menu Organizuj w eksploratorze Windows. Opracowanie własne.

Rys. 8. Opcja wyświetlania ukrytych plików i folderów w opcjach folderów. Opracowanie własne.

Następnie rozpakowujemy plik lf_origin_1.00.zip i kopiujemy plik lf_origin_khaki.ReaperTheme oraz folder lf_origin_khaki do folderu ColorThemes w podanej wyżej lokalizacji.

Zawartość folderu ColorThemes powinnna wyglądać następująco:

Rys. 9. Zawartość folderu ColorThemes po poprawnym skopiowaniu skórki Limeflavour Khaki. Opracowanie własne.

3. Zmieniamy skórkę w ustawieniach Reapera

Aby zmienić skórkę klikamy Options > Themes > Nazwa skórki

Rys. 10. Pozycja Themes służąca do zmiany skórki w programie Reaper. Opracowanie własne.

Jeżeli zrobiliśmy wszystko dobrze, Reaper powinien wyglądać tak:

Rys. 11. Reaper po zmianie skórki na Limeflavour Khaki. Opracowanie własne.

W podobny sposób instaluje się większość skórek, chociaż niektóre wymagają trochę więcej klikania np. instalacji pakietu rozszerzeń SWS. Przykładem może być ciekawa skórka ProTools 9 Altered przygotowana przez użytkownika Aeolian1. W przypadku niestandardowej instalacji instrukcja powinna znajdować się w pliku tekstowym dołączonym do skórki.

Rys. 12. Reaper po zmianie skórki na ProTools 9 Altered. Źródło: http://stash.reaper.fm/theme/694/PT9wALTERED.zip

Mam nadzieję, że powyższy opis pomoże Wam w dopasowaniu Reapera do własnych potrzeb. Więcej skórek można znaleźć na oficjalnym forum programu. Zachęcam do eksperymentowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz